Iniciativa AI dětem

Generic filters
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in excerpt

MagicSchool AI

AI nástroje pro výuku v jediné aplikaci

Autorka: Mája Jedličková
Editor: Peter Zafka
Poslední aktualizace: 10/2024

Při představování generativních nástrojů umělé inteligence (chatboti, aplikace pro tvorbu obrázků, hudby, videa apod.) během našich školení v českých sborovnách slýcháme často volání po jednom nástroji, který umí vše. Nástroj MagicSchool.ai se mezi učitelkami a učiteli těší čím dál větší oblibě právě proto, že nabízí mnoho možností pro výuku na jednom místě. A (s určitými limity) dokonce zdarma.

Platforma je určena především pedagogům základních a středních škol, kteří chtějí využívat umělou inteligenci pro zpestření výuky či ušetřit čas strávený přípravou materiálů a hodnocením studentů. Díky možnosti zpřístupnit a na míru přizpůsobit mnoho funkcí studentům lze MagicSchool.ai využít také k poskytování personalizovaného vzdělávacího obsahu.

Rozdíly mezi placenou a neplacenou verzí

MagicSchool.ai nabízí tři varianty: neplacený tarif Free a placené tarify Plus a Enterprise (ten je určen především školám a institucím). Neplacená verze pro jednotlivce poskytuje přes 70 nástrojů pro tvorbu příprav, materiálů do výuky (testů, kvízů, pracovních listů aj.) nebo základní analýzu studentských výkonů. I ve free verzi lze generovat obrázky nebo vytvářet „místnosti“ pro studenty. Placená verze vyjde cca na 13 $ za měsíc, při pořízení ročního předplatného dokonce jen na 8 $ měsíčně, což je výrazně méně než například placená verze ChatGPT Plus.

Zpoplatněný tarif MagicSchool Plus nabízí ke všem výše zmíněným funkcím navíc přímý export vygenerovaného textu do Google Docs, Google Forms, Microsoft Forms nebo Microsoft Word a další pokročilé funkce (např. neomezený archiv výstupů, možnost upřesnit dotaz, jedním kliknutím zkrátit či prodloužit odpověď, formátovat ji do odrážek i odstavců nebo vytvořit k výstupu testové otázky).

Neplatící uživatel tyto nedostupné funkce může obejít tím, že vygenerovaný text zkopíruje a upraví v chatbotovi Raina (součást aplikace MagicSchool) nebo kdekoliv jinde. Díky 14denní bezplatné zkušební lhůtě tarifu Plus mohou uživatelé placenou i neplacenou verzi zdarma porovnat. Zajímavá je možnost absolvovat zdarma bezplatné kurzy (v angličtině), které začátky s MagicSchool značně usnadní. Jeden z nich je dokonce pro studenty. Aplikace je také dostupná přímo z rozhraní Microsoft Office 365.

Co všechno MagicSchool.ai zvádne?

Prostředí MagicSchool.ai je v angličtině. Pokud by pro uživatele bylo cizojazyčné rozhraní bariérou, dá se webová stránka jednoduše přeložit pravým tlačítkem myši a kliknutím na možnost „přeložit do jazyka čeština“. Tím se názvy položek v menu, AI nástrojů a jejich popisů přepnou do češtiny, která může být místy lehce kostrbatá, ale pro porozumění stačí. Zadávat pokyny pro generování výstupů je možné jak anglicky, tak v jiném jazyce (čeština, slovenština), výstupy jsou tvořeny primárně v angličtině s možností přeložení do jiné řeči na jedno kliknutí (přes nabídku pod tlačítkem Actions).

V levé horní části obrazovky se nachází menu, v němž si uživatel volí, zda chce využít:

V pravém horním rohu se nachazí tlačítko pro přepínání mezi módy MagicSchool (pro vyučující) a MagicStudent (pro studenty). Každá varianta nabízí specifické nástroje využívající umělou inteligenci.

Nástroje pro učitele, které nás zaujaly:

Nástroje pro žáky, které nás zaujaly:

U každého nástroje jsou po jeho rozkliknutí návodné otázky pomáhající uživateli se správnou tvorbou zadání. To je možné napsat nebo nadiktovat hlasem. Pro ještě lepší představu, jaké informace do formuláře zadávat, aby člověk dosáhl kýženého výsledku, si lze nechat automaticky vyplnit ukázkový dokument. Vždy je nutné zvolit ročník, pro který je požadovaný výstup určen. Je na uživateli, zda si výstup ponechá jen pro své vlastní účely (private), nebo jej zveřejní (public).

Snadné zapojení žáků a studentů

Velkou výhodou aplikace MagicSchool je možnost založit tzv. Místnosti (Rooms), do kterých se žáci a studenti dostanou pomocí QR kódu nebo odkazu pro připojení (např. v Google učebně) a v nichž vyučující zpřístupní požadované nástroje z nabídky. Do místnosti může přizvat také učitelského kolegu, lze zde pro žáky vytvářet s pomocí AI různé kvízy, interaktivní cvičení a úkoly. V učitelském panelu je navíc vidět zhodnocení celé aktivity pro jednotlivé žáky (včetně upozornění na kontroverzní dotazy či odpovědi), což učitelům umožňuje poskytnout rychlou zpětnou vazbu a personalizovat výuku tak, aby děti učení co nejvíc bavilo.

Jde skutečně o průlomovou funkci, díky níž si děti bez ohledu na věk mohou vyzkoušet nástroje umělé inteligence, od generování obrázků po konverzaci s chatbotem nastaveným na libovolné téma (např. povídání si o vodstvu Evropy nebo objevitelských výpravách Kryštofa Kolumba). Učitel může chatbota nastavit tak, že na jiné než zadané téma se s dětmi odmítne bavit nebo že bude stále dokola klást podnětné otázky.

Kdo MagicSchool založil a jaká data využívá?

S myšlenkou vyvinout aplikaci, která snadným generováním kvalitního obsahu pomáhá přetíženým pedagogům šetřit čas, předcházet vyhoření a vytvářet udržitelné prostředí pro výuku, přišel bývalý učitel a ředitel Adeel Khan. Spolu s ním stojí za MagicSchool tým zkušených vývojářů a odborníků na vzdělávání, kteří využívají pokročilé technologie včetně modelů LLM s cílem zpřístupnit asistenta s umělou inteligencí každému učiteli na světě.

Platformu v současné době pohání více jazykových modelů, například GPT 3.5 a GPT 4 společnosti OpenAI, modely Claude společnosti Anthropic, Gemini společnosti Google a další. Vývojáři neustále experimentují s párováním nástrojů a různých modelů, aby určili nejoptimálnější model pro konkrétní úlohy. Tento iterační proces by měl zajistit poskytování odpovědí nejvyšší kvality. Do budoucna není vyloučeno ani trénování vlastních modelů.

Bezpečnost a ochrana dat, věkové limity

Aby pedagogové mohli platformu používat a spouštět studentské místnosti, musí být starší 18 let. Věk studentů pro používání omezen není. Jak je to možné, když pravidla ChatGPT umožňují používání aplikace dětmi od 13 let? ‍Zásady ChatGPT se nevztahují na rozhraní API, které platforma využívá. Rozhraní API od OpenAI neomezuje věk koncových uživatelů u aplikací vyvinutých pomocí tohoto rozhraní, jako je MagicSchool. Ačkoli je tedy přímé používání aplikace ChatGPT určeno osobám starším 13 let, MagicSchool rozšiřuje výhody této technologie i na mladší studenty, přičemž dodržuje právní a bezpečnostní normy.

Rozhodnutí o vhodném věku pro používání platformy však vždy závisí na pravidlech konkrétní školy a uživatelé by se jimi měli řídit nebo se jim přizpůsobit (např. monitorováním aktivity studentů v aplikaci odpovědnou dospělou osobou na panelu učitele, kde se zobrazují všechny interakce).

Sympatické je i upozornění zobrazující se každému uživateli těsně po registraci a nabádající k obezřetnosti a kritickému myšlení při používání umělé inteligence. Obsahuje konkrétní doporučení ohledně soukromí, vyzývá k používání přístupu 80/20 (vygenerovaný obsah je zhruba 80 % cesty k cíli, zbylých 20 % musí dodat sám uživatel) nebo uvědomování si limitů používaných nástrojů (např. že některé nemají přístup na internet, a tudíž nedisponují aktuálními daty).

Co dál?

Tým MagicSchool.ai má ambiciózní plány do budoucna. Chystá se rozšířit funkce, které umožní ještě lepší personalizaci výuky a nové integrace s dalšími vzdělávacími platformami. Rovněž jsou plánována nová partnerství, která by měla posílit pozici MagicSchool.ai jako předního nástroje ve vzdělávání.

MagicSchool.ai představuje zajímavé řešení pro výzvy, kterým v éře umělé inteligence učitelé a školy čelí. Nabízí na jednom místě komplexní sadu nástrojů pro každého pedagoga, který chce přinést do své výuky inovace a učit své studenty pracovat s umělou inteligencí. Výhoda je, že jej může každý vyzkoušet zdarma.