Iniciativa AI dětem

Mluvící
avatar

kompletně vygenerovaný umělou inteligencí

Autorka: Eva Nečasová

Výsledky ještě nejsou dokonalé. Bohudík, bohužel. Projděte si rychlý a jednoduchý návod na tvorbu mluvícího avataru, od začátku do konce vytvořeného umělou inteligencí. A můžete třeba navázat dobře zpracovanou metodikou na téma deepfakes od O2 Chytrá škola.

Použité online aplikace, odkazy

Generátor obrazů Midjourney
Generátor textu ChatGPT
Převod textu na hlas Narakeet
Animační software D-ID
Software pro práci s videem CapCut
Metodický materiál na téma deepfake od O2 Chytrá škola

Vygenerování obrazu

Nejprve jsem vygenerovala obraz v modelu Midjourney. Promp zněl:

/imagine prompt: Female face made of spaghetti, lips, eyes, cinematic --no frame

Nebudu se dále rozepisovat o generování obrazů, podrobný článek na toto téma vyšel na našem blogu už před nějakou dobou: Generování obrazů pomocí umělé inteligence. Generovat samozřejmě nemusíte pouze v Midjourney. Existuje spoustu jiných obrazových generátorů. Jejich aktualizovaný výpis jsem vytvořila zde: Tipy na aplikace umělé inteligence dle účelu jejich užití. Není samozřejmě kompletní, ale pro možnou inspiraci snad postačí.

Generátor textu

ChatGPT pravděpodobně není třeba představovat. Já jsem ho využila pro vygenerování receptu na špagety, který jsem chtěla, aby můj avatar špagetové ženy přeříkal. Čistě z principu.

Převod textu na hlas

Vyrobit docela hezky v češtině znějící hlas z textu zvládne zdarma a bez registrace online aplikace Narakeet. Barbora řekla recept na boloňské špagety fakt moc hezky. I Láďa je na jedničku. Prostředí aplikace je opravdu intuitivní:

Animace obličeje

Během pár minut vznikla i animace obličeje v aplikaci D-ID. Pro vygenerování videa je třeba být přihlášen a zdarma do začátku dostanete 16 tokenů. Vytvoření jednoho cca 20 vteřinového videa stálo 2 tokeny. I prostředí této aplikace je hodně intuitivní:

Přes kulaté tlačítko ADD nahrajete obličej vygenerovaný v Midjourney, vpravo pak klinete na AUDIO a nahrajete stopu, kterou jste si stáhli v Narakeet. Pak už stačí jen kliknout vpravo úplně nahoře na GENERATE VIDEO. Zabere to chviličku.

Pár tipů:

Střih videa

Chcete-li s videem dál pracovat — například stříhat, přidávat filtry, efekty... doporučuji aplikaci CapCut. Funguje opravdu moc hezky, je přehledná a jednoduchá. Vyžaduje registraci pro stažení videa, ale základní funkce nabízí zdarma.

Zábava... etika.

Pokud se rozhodnete provést s dětmi workshop s vytvářením mluvících avatarů, nakypříte ideální půdu pro debatu ohledně deepfakes. Hezký metodicky materiál na toto téma vytvořila O2 Chytrá škola.