Iniciativa AI dětem

Copilot od Microsoftu 365 prakticky

Autor: Martin Mareš
Editoři: Karel Klatovský, Jiří Matějka, Kateřina Švidrnochová

S nástupem generativní umělé inteligence společnost Microsoft oprášila svůj prohlížeč Bing a přidala spoustu AI funkcí. Bing se tak díky generování textů i obrázků stal v posledním roce jedním z nejdostupnějších nástrojů pro učitele a žáky. Aktuálně najdeme Bing a další nástroje společnosti Microsoft založené na generativní AI pod jednotným názvem Copilot. Pojďme se podívat, co všechno a jak můžeme díky Copilotovi využívat nejen ve školách.

Dostupnost a funkce Copilot

Od léta je tato funkcionalita k dispozici pro pedagogy s licencí Microsoft 365 A3/A5 a také v plánu Office 365 A1 ve verzi zdarma. Jedná se o Copilot (dříve Bing Chat), což je velký multimodální jazykový model postavený na technologii GPT-4. Kromě toho je zde integrován i generátor obrázků, který můžeme najít také pod názvem Copilot Designer (dříve Bing Image Creator), jenž využívá technologii obrázkového AI generátoru DALL-E 3.

Na jakých licencích jde Copilot spustit

Copilot (dříve Bing Chat Enterprise) je k dispozici bez dalších poplatků pro služby Microsoft 365 A3/A5, a to pro uživatele přihlášené pomocí zaměstnaneckého školního účtu.
Pro uživatele s licencí Office 365 A1, která je pro vzdělávací organizace zdarma, je služba Copilot k dispozici také a spouští se postupně od února 2024. Služba Copilot je dostupná pro všechny učitele a studenty starší 18 let.

Žáci mladší 18 let si mohou bez přihlášení vyzkoušet základní verzi Copilota, ovšem bez pokročilejších funkcí (generování obrázků, možnost návratu k předešlé konverzaci). Na žákovských účtech není Copilot podporován z důvodu ochrany osobních údajů. Obejít to lze tak, že se žáci do Copilota nepřihlásí, pouze si otevřou stránku copilot.microsoft.com a bez přihlášení ho používají. Jelikož nikam nezadávají své osobní údaje, nemá služba Copilot bez přihlášení žádný věkový limit. Žáci mohou bez přihlášení generovat texty, jen je potřeba dát pozor na omezení 20 příkazů v jednom konverzačním vlákně.

Využívání Copilota bez přihlášení tak funguje i pro učitele a žáky na školách, kde jako cloud využívají Google Workspace.

Důležité funkce učitelské verze Copilota

Copilot v prohlížeči Microsoft Edge

Další zajímavou funkcí je Copilot přímo zakomponovaný v prohlížeči Microsoft Edge. Tato služba umožňuje generovat a vytvářet souhrny z libovolné webové stránky nebo PDF dokumentu. Tato integrace může např. usnadnit vytváření obsahu nebo jeho přehledný souhrn. Při prvním použití je uživatel dotázán, zda tuto funkci povolí.

Generování obrázků v Copilot Designer (dříve Bing Image Creator)

Jak využívat služby Microsoft ve spojení s umělou inteligencí?

Zřízení služby Copilot aneb jak to zapnout na školních účtech

Důležité kroky k povolení a využití těchto nových funkcí ve vašem školním účtu Microsoft. Buďte si vědomi, že některé z těchto funkcí mohou vyžadovat konkrétní konfiguraci služeb Microsoft 365.

Jak poznat, že používám zabezpečenou službu s komerční ochranou dat?

Další vizualizace komerční ochrany dat mohou také vypadat například takto:

V postranním panelu MS Edge:

Jaké jsou rozdíly mezi základní a zabezpečenou službou Copilot?

Tento text se týká nástrojů generativní umělé inteligence společnosti Microsoft – Microsoft Copilot.

Na trhu je nyní globálně dostupná služba Microsoft 365 Copilot určená pro firmy a školy, která rozšiřuje výše uvedené nástroje o mnoho dalších, jež jsou dostupné přímo v majoritních aplikacích M365 (Word, Excel, PowerPoint, Outlook, Teams, Whiteboard, OneNote, Loop a dalších). V době psaní tohoto článku byla uvolněna pro některé trhy také verze Copilot Pro (obdoba M365 Copilota) určená pro jednotlivce (koncové zákazníky).

Zdroje: