kurz AI dětem — část III.
který je prakticky zaměřen na aplikace umělé inteligence. Najdete zde nejen jejich obecný přehled, ale také konkrétní tipy pro práci s vybranými generativními modely. Například základní, ale i pokročilé techniky promptování (zadávání dotazů) v aplikaci ChatGPT, případně propojení aplikace s jinými externími nástroji. Zde jako podklad slouží stránky chatveskole.cz. Nebo škála přístupů a technik pro generování obrazů v Midjourney.
ChatGPT je chatbot využívající umělou inteligenci, který je schopen odpovídat na otázky a poskytovat informace. Lze ho využívat na stránce chatgpt.com zdarma nebo v placené verzi — tzv. ChatGPT Plus (nebo Team) — za cca 25 dolarů měsíčně.
Funguje díky velkému jazykovému modelu (GPT-3.5, GPT-4 a GPT-4o), který byl trénován na obrovském množství textových dat z různých zdrojů, včetně knih, článků, webových stránek a podobně. Tím se naučil gramatiku, syntaxi a kontext různých jazyků či témat.
Vše, co napíšete do textového políčka v generativních aplikacích, jako je ChatGPT nebo Midjourney (a další), se nazývá prompt.
Slabé stránky
ChatGPT není schopen nezávislého myšlení. Generuje odpovědi na základě vzorů a informací v trénovacích datech, ale nemá osobní zkušenosti. Během konverzací se neučí.
Na stránkách gptveskole.cz naleznete praktickou databázi rad, jak ChatGPT využívat ve školách.
Generátory obrazů mohou být užitečné ve výuce jako nástroj pro vizualizaci konceptů nebo třeba pro vytváření ilustrací k doplnění výukových materiálů typu prezentace, pracovní listy apod.
Nabídka aplikací, které generují obrázky, se neustále mění. Navíc způsoby, podmínky využití a jejich kvalita se liší. Jejich stručný aktualizovaný přehled naleznete na odkazu níže.
Generativní AI má velký potenciál pomáhat ve školách. V čem?
AI dokáže mít roli personalizovaného tutora pro děti (už nyní — např. skrze ChatGPT). Rozvíjí je na jejich úrovni a v oblastech, které je zajímají. Dokáže navrhovat vzdělávací obsah na míru.
Generativní AI může vytvářet vzdělávací materiály, jako jsou například pracovní listy, otázky a odpovědi, kvízy, ilustrace, interaktivní příklady a další. To může pedagogům ušetřit čas a umožnit jim přizpůsobit materiály potřebám konkrétní třídy nebo jednotlivých studentů.
AI otevírá nové možnosti gamifikace ve vzdělávání.
Jaké konkrétní aplikace mohou pomoci a v čem? Nabízíme jejich zkrácený přehled. Další naleznete pod odkazem „Další nástroje do výuky“.
Univerzální nástroj pro generování vzdělávacího obsahu, hodnocení, brainstorming, úpravy textu apod.
Cena: zdarma nebo cca 625 Kč/měs.
Registrace: e-mail
Návod: gptsveskole.cz
Generátor textů a obrázků, který „vidí“ na internet — přikládá odkazy na zdroje. Umí také číst PDF a popisovat obrázky.
Cena: zdarma v omezeném režimu
Registrace: pomocí účtu Microsoft
Článek o využití Copilotu — licence a praktické informace
Chat společnosti Anthropic dosahuje velmi dobrých výsledků. Mimo klasického využití můžete vyzkoušet tzv. Artifacts — funkce, díky níž můžete snadno prototypovat aplikace, které Claude vygeneruje.
Cena: zdarma v omezeném režimu
Registrace: e-mail
Nástroj s managementem třídy, do něž mohou žáci nahrát svůj vypracovaný úkol, který aplikace zhodnotí a se žáky poté pomocí konverzace (vstup žáka je video, aplikace odpovídá textově) úkol projde.
Cena: zdarma
Registrace: e-mail nebo Google účet
Věkový limit: 13 let se souhlasem zák. zást.
Aplikace se spoustou nástrojů pro generování učebního materiálu pro výuku angličtiny.
Cena: zdarma (omezeně, ale stačí)
Registrace: e-mail
IČ: 17914582
Datovka: 4czjq6u
Číslo účtu: 2002446742/2010
Poptáváte vzdělávací akci či spolupráci?
Ozvěte se Kláře na: klara@aidetem.cz
Další kontakty naleznete v sekci Lidé.