Iniciativa AI dětem

ilustrace

Akce pro pracovníky škol a knihovníky: 09/10 2023, 9—15 hodin, VIM, Hybešova 15, 602 00 Brno
Akce pro děti: 14/10, 9.30—15.30, Knihovna Jiřího Mahena v Brně
Dotazy směřujte na Jitku Šimkovou: jitka@aidetem.cz
Vstupenky: zdarma

Dny AI navazují na úspěšný loňský první ročník. Nabídnou přednášky, workshopy, prezentace i zajímavý doprovodný program. Letos je u toho i AI dětem a nabídne programovou část Edu sekce.

Ústřední linkou akce je představení umělé inteligence v návaznosti na aktuální dění a vývoj této technologie. Dny AI jsou pro všechny, kteří se zajímají o AI a její využití. Významná část programu bude věnována praxi a konkrétním příkladům využití AI.

Program 09/10 — pro pracovníky škol a knihovníky

9.00—9.05

Úvod konference

9.05—10.15

Jak systémově zavést AI ve školách (přednáška, diskuze)

10.15—10.30

Pauza na kávu

10.30—12.15

ChatGPT v praxi pedagoga prakticky (přednáška a ukázkami)

12.15—13.15

Pauza na oběd

13.15—14.00

Umělá inteligence v hodinách informatiky

14.55—15.00

Zakončení konference

Podrobněji

Přednášející: Eva Nečasová, Kača Švidrnochová

Jak se ve školách postavit systémově ke generativní AI tak, aby byla co největším přínosem pro vedoucí pracovníky škol, pedagogy a žáky? Budou žáci díky AI podvádět? Diskuzí otevřeme etické výzvy generativní AI ve vzdělávání a nabídneme konkrétní rady a tipy, jak zavést AI do škol efektivně.

Lektor: Kača Švidrnochová

Jak využít prakticky ChatGPT nebo Bing Chat při přípravách na hodiny, v hodinách s dětmi, pro vytváření hodnocení nebo pro řízení školy. Co jsou to tzv. Custom Instructions a k čemu slouží? Jaké jsou právní aspekty využití generativní AI ve výuce.

Lektor: Eva Nečasová

Jak předat žákům téma umělé inteligence v hodinách informatiky? Ukážeme si konkrétní aplikace a jak s nimi pracovat ve výuce. 

Lektorky: Eva Nečasová, Kača Švidrnochová

Jak pracovat s AI ve všeobecně vzdělávacích předmětech na základních školách? Jaké jsou dostupné materiály? Jaké využít aplikace? 

Na místě bude pro účastníky přichystána káva a drobné pohoštění. Oběd bude formou rautu.

Program 14/10 — pro děti

Lektor: Tomáš Holubec

V čem jsme my lidé a naše inteligence výjimeční? A proč vytváříme inteligenci také pro stroje? Jak a z čeho se stroje učí? Na všechny tyto otázky se pokusíme najít hravou formou odpověď během dílničky pro děti od 8 do 10 let.

Lektor: Tomáš Holubec

Staňte se na dvě hodiny robotími průzkumníky a vydejte se za Velkou zeď zmapovat nepoznaná území. Zahrajte si hry, dělejte kvízy, ale hlavně — vězte, že my stroje máme svou vlastní inteligenci! Říkáme jí umělá.

S sebou: notebook, Chromebook nebo iPad (nikoliv tablety s OS Android) 

Lektor: Tomáš Holubec

Existuje spousta zábavných AI apek. Pojď si je všechny vyzkoušet!

S sebou: notebook, Chromebook nebo tablet 

Děkujeme partnerům!

Přednášející

eva-necasova
Zakladatelka neziskové iniciativy AI dětem (umělá inteligence dětem). Stojí také za metodikami Hello Ruby pro školy. Mimo vzdělávání se věnuje designu pod značkou designity.cz.
_speakers_katerina-svidrnochova

Kača je expertka v oblasti digitálních dovedností a vzdělávání s cílem pomoci jednotlivcům i týmům zlepšovat každodenní práci a spolupráci. Specializuje se na integraci moderních cloudových řešení a nových technologií s prvky, které podporují zdravou týmovou dynamiku. Od boomu aplikací umělé inteligence do života běžných smrtelníků na jaře 2022 se jí aktivně zabývá, je součástí komunity GUG.cz a iniciativy AI dětem. Na Masarykově univerzitě tutoruje první celouniverzitní předmět Umělá inteligence jako příležitost i hrozba.

_speakers_tomas-holubec

Zástupce ředitele na ZŠ Pod Žvahovem v Praze 5, učitel, táta dvou náctiletých dětí. Umělé inteligence se nejprve bál, pak ji zvědavě objevoval, teď ji rád využívá pro svou práci, pro přípravu hodin a učení (se). Lektorsky spolupracuje s AI dětem a baví ho zprostředkovávat výhody AI vyučujícím, rodičům i žákům.