Umělá inteligence je téma, které ve školství začíná rezonovat. Není divu. Silně mění naše životy a v budoucnu tomu nebude jinak. Pojďme hledat cesty nejen jak se sami vzdělávat, ale hlavně jak připravit děti.
Prosíme, přineste si s sebou vlastní notebooky či tablety.
Máte-li dotaz, prosíme, směřujte ho na koordinátorku akce Jitku Šimkovou: jitka()aidetem.cz
9.00—9.30
Úvod konference a představení programu
9.30—10.15
Obecný úvod do umělé inteligence
10.15—10.30
Pauza na kávu
10.30—11.30
1. blok workshopů a přednášek
11.30—11.45
Pauza na kávu
11.45—12.45
2. blok workshopů a přednášek
12.45—13.45
Pauza na oběd a kávu, diskuze u stánků
13.45—14.45
3. blok workshopů a přednášek
14.45—15.00
Zakončení konference
Program se ještě může mírně změnit.
Karel Klatovský
přednáška s aktivitami (60 minut)
Během přednášky si můžete (ale nemusíte) vyzkoušet aktivity s vestavěnými funkcemi, využívajícími umělou inteligenci v aplikacích Microsoft 365. Naučíte se, jak si usnadnit každodenní práci ve Wordu, Excelu nebo PowerPointu.
Co si odnesete
1. Vzdělávací materiály, příručky.
2. Seznámíte se s praktickými ukázkami nástrojů pro učitele.
Radovan Lupták
AI dětem, workshop (60 minut)
Jak lze naučit děti naprogramovat a používat model strojového učení? Na workshopu vytvoříte AI a naprogramujete aplikaci ve Scratchi, která bude AI používat. Prosíme, přineste si vlastní notebooky. Znalosti programování ve Scratchi nejsou nutné.
Co si odnesete
1. Představení úkolů z učebnice Strojové učení pro děti.
2. Praktické vyzkoušení tvorby modelu strojového učení na platformě machinelearningforkids.co.uk.
3. Vytvoření aplikace ve Scratchi a propojení s modelem.
Jan Tyl
Alpha Industries, přednáška (60 minut)
Zajímá vás, co jsou to digitální lidé a jak s nimi české děti diskutují o svobodě, demokracii, totalitě a lidských hodnotách? Shrneme naše zkušenosti a nastíníme možnosti dalšího vývoje.
Co si odnesete
1. Co jsou to digitální lidé?
2. Jak vypadal pilot na českých školách?
3. Kam směřuje budoucnost vzdělávání?
Michal Kučerák
DOX, workshop (60 minut)
Díky chytrým telefonům se digitální technologie dostaly „pod kůži“. Jsou naším každodenním společníkem, ale rozumíme jim? Jak fungují sociální sítě a vyhledávače? Algoritmus je magická formule, která se stala běžnou součástí našich slovníků. Co přesně znamená? Jak souvisí s umělou inteligencí? Považujeme je za řešení problémů, ale je skutečně inteligentní? Co znamená strojové učení? Workshop se zaměří na algoritmy, jejich význam a důležitost v digitální společnosti. Prozkoumáme vztah k umělé inteligenci a zaměříme se na komplikace, kdy se umělá inteligence vymyká kontrole a diskriminuje. Proč se to děje? Je za to někdo zodpovědný? Workshop vysvětlí pojmy vstřícným a srozumitelným způsobem.
Co si odnesete
1. Porozumění rozdílu a vztahu mezi umělou inteligencí a strojovým učením.
2. Pochopení významu slova algoritmus.
3. Etické otázky spojené s aplikací umělé inteligence.
Jiří Materna
Machine Learning College, přednáška (30 minut)
V krátké přednášce si představíme projekt AI Akademie, který má za cíl dostat výuku umělé inteligence do středních škol. V rámci projektu vznikly výukové materiály, které mohou školy ve své výuce používat, organizujeme školení učitelů i letní školy pro nadané studenty. Výukové materiály jsou připraveny v několika variantách, od úplných základů až po programování. V současné době je do AI Akademie zapojeno 13 škol z celé republiky a budeme moc rádi, pokud se připojí další.
Štěpán Böhm
workshop (30 minut)
Praktická ukázka programovacího nástroje GitHub Copilot, který dokáže navrhovat nebo generovat programovací kód v mnoha jazycích, případně hledat bugy a další… Vyzkoušíte si úplné základy — nastavení vývojového prostředí ve Visual Code Studio, práci s příkazy nebo jak využití komentářů k získání nápovědy s ukázkami v programovacím jazyce Python.
Co si odnesete
1. Jak se zaregistrovat do Copilotu.
2. Jak nastavit vývojové prostředí.
3. Jak získat nápovědu a vybrat si z ní to správné řešení.
Václav Maněna
workshop (60 minut)
Praktické ukázky aplikací a nástrojů, které využívají umělou inteligenci, v profesním i osobním životě učitele. Vše si budete moci vyzkoušet na počítači nebo mobilním telefonu, ale můžete se klidně jen dívat, nechat se inspirovat a přemýšlet o využití, rizicích a výhodách.
Co si odnesete
1. Tipy na aplikace a nástroje, které mohou učitelé zdarma využít při přípravě na výuku nebo ve výuce.
2. Nápady na využití umělé inteligence ve výuce.
3. Podněty k zamyšlení, které souvisí s morální, metodickou a legislativní stránkou využití umělé inteligence ve škole. Ukážeme si, které digitální kompetence můžeme pomocí těchto nástrojů rozvíjet.
Ondřej Hrách a Martin Richter
workshop (60 minut)
Popusťte uzdu kreativitě a staňte se AI spisovatelem, malířem nebo sci-fi novinářem! Spousta inspirace k tomu, jak posunout vaši výuku s prvky AI.
Co si odnesete
1. Inspiraci pro aktivity se studenty.
2. Osahání technologií na vlastní kůži.
3. Jak kombinovat lidskou a strojovou kreativitu.
Bára Pelcová
prg.ai, přednáška (30 minut)
Zajímá vás, jak může umělá inteligence ovlivnit vaši práci nebo váš život? Chcete se dozvědět více o tom, co umělá inteligence znamená, jak se provádí její výzkum a jaká má praktická využití? Chcete porozumět tomu, jak se bude umělá inteligence v následujících letech vyvíjet a jak ovlivní naše životy?
Během přednášky se dozvíte, jaké vybrané bezplatné kurzy o umělé inteligenci jsou vám k dispozici. Součástí bude i malá ukázka obsahu kurzů a jejich časová náročnost.
Co si odnesete
1. Jaké bezplatné AI kurzy prg.ai zaštiťuje.
2. Co se v kurzech nachází a proč byste jimi chtěli projít.
3. Jak obsah zmíněných kurzů využijete nejen v osobním a pracovním životě.
Marek Dědič, Petr Naske
workshop (30 minut)
Vzdělávací konverzaci si žáci mohou spustit kdykoliv a kdekoliv. Připravte jim interaktivní lekci nebo procvičování s využitím modulů z Pedagogické fakulty nebo vytvořte vlastní. Na workshopu si vyzkoušíme práci s editorem EDU AI asistenta.
Co si odnesete
1. Získáte osobní účet v editoru EDU AI asistenta.
2. Vyberete pár procvičování pro své žáky.
3. Vytvoříte jednoduchý konverzační kurz.
Eva Nečasová
přednáška s aktivitami (60 minut)
Cílem přenášky je poskytnout úvod do tématu umělé inteligence a proč se jí zabývat na základních školách. V první části krátce vysvětlíme, co je umělá inteligence a strojové učení, v té druhé otevřeme témata etiky umělé inteligence a práce s daty. Závěrečná část obsahuje tipy a odkazy na praktické materiály pro učitele.
Co si odnesete
1. Obecný přehled v oblasti AI.
2. Zjistíte jak AI vidí děti a jak s nimi toto téma otevřít.
3. Praktické tipy na materiály pro výuku.
Manažer projektu AI asistent pro učitele a žáky (EDU-AI), který za podpory TA ČR aktuálně řeší Asociace pro lepší ICT řešení, MFF UK, PedF UK a FF UK.
Vystudoval translatologii na FF UK se zaměřením na strojový překlad a poté působil jako lingvista v oblasti konverzační AI – v úspěšném akademickém týmu Alquist a ve firmě PromethistAI, vyvíjející chytré digitální persony zaměřené na oblast well-beingu. Nyní se věnuje vzdělávacímu projektu Aignos, který se snaží šířit digitální gramotnost o AI.
Manažer vzdělávacích programů ve společnosti Microsoft. Má praxi 11 let jako učitel a správce sítě. Věnuje se přednáškám a psaním článků a webinářů na téma efektivního využívání digitálních technologií ve výuce. Napsal více jak 20 knih a učebnic pro ZŠ a SŠ se zaměřením zejména na technologie Microsoft, přednášel na konferencích BETT v Londýně, TechED v Amsterdamu či Barceloně. Je držitelem mnoha certifikací.
IT analytik a učitel informatiky a programovaní na základní škole, se zájmem o nové technologie.
Zakladatelka neziskové iniciativy AI dětem (umělá inteligence dětem). Stojí také za metodikami Hello Ruby pro školy. Mimo vzdělávání se věnuje designu pod značkou designity.cz.