Iniciativa AI dětem

prezenční letní škola

S umělou inteligencí
v online prostoru

pro středoškoláky

Kapacita letní školy je naplněna.

Pokud se chcete zapsat jako náhradnice/náhradník, ozvěte se na jitka@aidetem.cz

Online prostor prochází neustálou změnou, kterou akceleruje nejen umělá inteligence. Jak se neztratit v tolika informačních zdrojích? Zaplaví generativní AI internet dezinformacemi? Jak se můžeme bránit? Jak hacknout chatbota? A jak využít AI nástroje k práci nebo tvorbě osobního brandu?

Co se konkrétně dozvíš nebo si vyzkoušíš:

Průběh dne

Každý den rozdělíme na dopolední a odpolední část.

Dopoledne budeme budeme společně poznávat a zkoušet různé nástroje využívající umělou inteligenci. Vyzkoušíme si generovat texty, obrázky, zvuky, videa a budeme zkoumat, jak nás výtvory umělé inteligence mohou ošálit. Budeme zkoumat, jaký vliv na nás umělá inteligence může mít, jak se tomuto vlivu bránit nebo ho vytěžit ve svůj prospěch. Lektoři budou každý den otevírat jedno konkrétní téma, představí novou vychytávku, technologii, způsob přemýšlení.

Odpoledne budeme pracovat na týmových projektech, které propojí AI se světem (dez)informací. Cílem bude vyvinout miniaplikaci, chatbota nebo jiný nástroj využívající umělou inteligenci, který přispěje ke kultivaci informačního prostředí na internetu. Může to být třeba chatbot, který pomůže s rozpoznáváním dezinformací, prostředí a návod, jak si zkusit vytvořit deepfake, online kurz představující nějaký konkrétní způsob práce s umělou inteligencí.

Na projektech budeme pracovat metodou Design Sprintu — každý den absolvujeme jednu z pěti projektových fází: porozumění cíli, návrhy řešení, rozhodnutí, prototyp, testování. Měl by nám tak vzniknout funkční prototyp řešení námi stanoveného problému. Projekty si budeme v týmech navzájem sdílet a dávat si na ně zpětnou vazbu, poslední den si pak odprezentujeme, kam jsme dospěli.

8.30—9.00

Příchod

9.00—09.15

Ranní diskuze

9.15—10.00

Přednášky/workshopy/projekty

10.00—10.15

Svačina

10.15—12.00

Přednášky/workshopy/projekty

12.00—13.00

Oběd

13.00—16.00

Přednášky/workshopy/projekty

16.00—16.30

Reflexe, prezentace

16.30—17.00

Svačina, odchod

Lektoři

AI-detem_lide__0003_titera-tomas

Tomáše od dětství fascinují nové technologie a způsoby, jak ovlivňují náš každodenní život — v dobrém i špatném. Fascinace naštěstí nepřerostla v závislost na internetu, ale ve studium komunikace a médií na univerzitě v nizozemském Rotterdamu a posléze oboru Studia nových médií na FF UK v Praze. Tomáš většinu svého pracovního času pomáhá lidem různých věkových kategorií pochopit, jak internet a digitální technologie fungují a co nám přinášejí a berou: učí informatiku na druhém stupni ZŠ, lektoruje kurzy mediálního vzdělávání pro učitele, knihovníky a novináře a také připravuje a vede semináře o světě (dez)informací pro seniory a starší dospělé. Umělou inteligenci vnímá jako další výzvu na pochopení, u které je nesmírně napínavé sledovat, jaký na nás má dopad. Těší se, až se do toho ponoří i s účastníky letní školy a zjistí, jak to vnímají oni.

AI-detem_lide__0002_karpiskova-bara

Lektorka a tvůrkyně vzdělávacích materiálů. Pedagog v SVČ Lužánky, manažerka vzdělávacích projektů a tvůrkyně vzdělávacích kurzů se zkušenostmi s výukou na ZŠ a projekty zaměřenými na děti ohrožené školním neúspěchem.

Pořadatelem letní školy je nezisková iniciativa AI dětem za podpory Fakulty informačních technologií ČVUT.

Praktické info

Máte dotaz?

Rádi jej zodpovíme. Obraťte se na koordinátorku letní školy Jitku Šimkovou:
E-mail: jitka@aidetem.cz
Tel.: 724 017 217