Iniciativa AI dětem

IBM Cloud — návod pro pedagogy

Nástroj Machine Learning for Kids pro využití některých funkcí vyžaduje klíč API ze služby IBM Cloud. Proces jeho získání není složitý, ale někdy nefunguje optimálně. Proto vznikl následující návod.

V nástroji Machine Learning for Kids (ML4K) máte na výběr trénování 4 typů modelů strojového učení. Jedná se o obrázkový, číselný, audio a textový. Proto, abyste mohli trénovat první tři uvedené, stačí založit tzv. Managed class account v nástroji ML4K. Pokud byste ale chtěli také trénovat textový model strojového učení, bude třeba založit k tomuto účtu také účet ve službě IBM Cloud.

Celý proces je relativně jednoduchý, ale v posledních několika měsících společnost IBM v souvislosti s válkou na Ukrajině zpřísnila podmínky při zakládání účtu v IBM Cloud. V praxi to znamená, že se dost často nepodaří účet založit. Proto jsme se na IBM CZ obrátili s prosbou o vyřešení. Děkujeme za vstřícný přístup a nabídku funkčního řešení.

Bezplatný program pro školy IBM SkillsBuild

Prostředí IBM Cloudu je dostupné pro studenty a vyučující na školách ve všech stupních vzdělávacího systému (ZŠ, SŠ, VŠ) v rámci vzdělávacího programu IBM SkillsBuild zcela zdarma. Tento přístup umožňuje zřízení účtu v IBM Cloud bez nutnosti vložení karty a navíc platí 1 rok, nikoliv jen 3 měsíce.

Proto doporučujeme zřídit si registraci v programu IBM SkillsBuild. Jan Louda ze společnosti IBM vypracoval přehledný návod, jak na to.

Získání API klíče IBM Cloud

Ve chvíli, kdy jste prošli registrací do SkillsBuild a do IBM Cloud, je třeba ještě získat API klíč pro ML for Kids. Postup je zde:

V pravém horním rohu klikněte na „Create resource“.

Do vyhledávacího okna v katalogu začněte vepisovat „Watson Assistant“. Našeptávač Vám brzy vyhodí produkt. Klikněte na něj.

V detailu produktu je automaticky zvolená služba „Lite“. Ta je zdarma. Vpravo dole zatrhněte souhlas s podmínkami užití a klikněte na tlačítko „Create“.

Zkopírujte si API klíč kliknutím na ikonku kopírovat.

Registrace v Machine Learning for Kids

Posledním krokem je zadání IBM Cloud API klíče do ML for Kids. Tam nejprve proveďte registraci. Z hlavní stránky Machine Learning for Kids jděte přes tlačítko „Začít“ a zvolte „Zaregistrovat se“. V následujícím okně zvolte „rodič, učitel nebo vedoucí kroužku“ a měli byste vidět následující obrazovku.

Zvolte první možnost: Create an unmanaged class account. Vyplňte požadované registrační údaje a proveďte registraci.

Nyní je třeba spárovat Váš účet v ML4K s IBM Cloud. Po přihlášení do ML4K v menu kliněte na záložku „Učitel“ a v červeném rámečku stisknete tlačítko „Watson API Keys“.

Pak už stačí jen vložit zkopírovaný API klíč do okénka po kliku na „Add new credentials“.

Snad se vše zadařilo. Pokud by přetrvával nějaký problém, obraťte se na nás skrze FB skupinu AI dětem nebo e-mailem na eva@aidetem.cz.

Máte otázky? Moc rádi je zodpovíme!

Kontakty

Zakladatelka
Eva Nečasová
eva@aidetem.cz
777 570 836

Koordinátorka projektu
Jitka Šimková
jitka@aidetem.cz
724 017 217

Sociální sítě

Rádi vás uvidíme v naší
FB skupině AI dětem ❤️🦄🌈

A máme LinkedIn stránku 🥳

Děkujeme prg.ai nejen za finanční podporu při vydání učebnice Strojové učení pro děti!

Časopis Raketa všem dětem přináší krásný příběh i vizuál online hry Podivuhodná robotí expedice. Děkujeme! 😍