ChatGPT je chatbot využívající umělou inteligenci, který je schopen odpovídat na otázky a poskytovat informace. Lze ho využívat na stránce chat.openai.com zdarma nebo v placené verzi — tzv. ChatGPT Plus — za cca 25 dolarů měsíčně.
Funguje díky velkému jazykovému modelu (GPT-3.5 nebo GPT-4), který byl trénován na obrovském množství textových dat z různých zdrojů, včetně knih, článků, webových stránek a podobně. Tím se naučil gramatiku, syntaxi a kontext různých jazyků či témat.
Silné stránky ChatGPT
Na co se hodí nejvíce
Slabé stránky
ChatGPT není schopen nezávislého myšlení. Generuje odpovědi na základě vzorů a informací v trénovacích datech, ale nemá osobní zkušenosti. Během konverzací se neučí.
Generátory obrazů mohou být užitečné ve výuce jako nástroj pro vizualizaci konceptů nebo třeba pro vytváření ilustrací k doplnění výukových materiálů typu prezentace, pracovní listy apod.
Doporučujeme tyto tři aplikace. Clipdrop a Bing Image Creator jsou zdarma, výsledky jsou velmi uspokojivé. Nejkvalitnější výstupy má v současnosti Midjourney, ale lze využít pouze v placené verzi.
Generátor kvalitních obrázků využívající službu DALL-E. Vygenerovaný obsah patří vám.
Cena: zdarma 100 obrázků denně
Registrace: účet Microsoft
Licence: možné komerční užití
V současnosti nejkvalitnější generátor obrázků. Obsah, který jste vygenerovali, patří vám, použít ho ale mohou i další uživatelé.
Cena: 250 Kč/měs.
Registrace: Discord účet
Licence: možné komerční užití
Clipdrop od Stability je rozhraní, kde můžete generovat obrázky v dobré kvalitě. Zároveň umožňuje editaci obrázků — čištění, zvětšování, barevné úpravy, vyjmutí pozadí... obsah patří uživateli.
Cena: zdarma
Registrace: není nutná
Licence: možné komerční užití
Aplikace Midjourney nabízí spoustu možností pro práci s obrazem. Přečtěte si o jejím praktickém využití.
Generativní AI má velký potenciál pomáhat ve školách. V čem?
AI dokáže mít roli personalizovaného tutora pro děti (už nyní — např. skrze ChatGPT). Rozvíjí je na jejich úrovni a v oblastech, které je zajímají. Dokáže navrhovat vzdělávací obsah na míru.
Generativní AI může vytvářet vzdělávací materiály, jako jsou například pracovní listy, otázky a odpovědi, kvízy, ilustrace, interaktivní příklady a další. To může pedagogům ušetřit čas a umožnit jim přizpůsobit materiály potřebám konkrétní třídy nebo jednotlivých studentů.
AI otevírá nové možnosti gamifikace ve vzdělávání.
Jaké konkrétní aplikace mohou pomoci a v čem? Nabízíme jejich zkrácený přehled. Další naleznete pod odkazem „Další nástroje do výuky“.
Neuvěřitelně praktická aplikace, do níž nahrajete textové PDF a můžete si o něm v češtině povídat. Odpovídá s odkazy na konkrétní stránky.
Cena: zdarma
Registrace: bez registrace
Generátor textů a obrázků, který „vidí“ na internet — přikládá odkazy na zdroje. Umí také číst PDF a popisovat obrázky. Hodí se spíše pro vyhledávání než např. pro vytváření aktivit do hodin.
Cena: zdarma
Registrace: pomocí účtu Microsoft
Perplexity AI je vyhledávač a chatbot. Využívá AI k pokročilému vyhledávání a své odpovědi poměrně přesně zdrojuje.
Cena: zdarma
Registrace: bez registrace
Chat společnosti Google, který běží díky jazykovému modelu LaMDA. Slouží k pokročilému vyhledávání.
Cena: zdarma
Registrace: přihlášení pomocí účtu Google
Mobilní aplikace (Android, Apple) pro automatické řešení matematických rovnic včetně postupů a generování nových příkladů na procvičování.
Cena: zdarma
Registrace: bez registrace
Wisdolia je rozšíření do prohlížeče Chrome, které vytváří kartičky (flash cards) z webových stránek, článků, souborů PDF, videí (YouTube)... Když žáci napíší odpověď, aplikace ji rovnou vyhodnotí.
Cena: zdarma
Registrace: bez registrace